7 Adımda Yenidoğan Bebek Bakımı ! » CixMAN

7 Adımda Yenidoğan Bebek Bakımı !

Doğum sonrasındaki ilk haftalar anne için zorlayıcı olacaktır. İlk doğumunu yapacak olan annelerin bebek bakımı konusunda bilmesi gereken çok şey var. Bebek bakımı yaparken, emzirme düzeni, alt değiştirme, idrar ve dışkı takibi, göbek bakımı, yatma pozisyonu gibi tüm işlemlerin adım adım ve kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Peki bebek bakımı nasıl olmalıdır? Yeni doğum yapmış bir anneden alıntılayarak sizin için yazdık…


1-) Doğumdan sonra sık sık emzirme yapılarak bebeğin beslenmesi sağlanmalıdır. Tüm besin anne sütünden alınacağı için emzirmek önemlidir. Bebeğinizin daha rahat etmesi için her beslenmeden sonra mutlaka gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır. Bebeğinizde hıçkırma varsa kısa süreli emzirme yapılarak hıçkırma refleksinin yavaş yavaş kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

2-) İlk başlarda emzirme düzensiz olabilir ve bebek her istediğinde hemen emzirilmelidir. Her iki göğüs eşit olarak vermeli ve sütünün düzenli gelmesi sağlamalıdır. İlk aylarda bebekler sık sık emzirilmelidir. Anne sütünde bütün besinler bulunduğu için ek olarak su vermeye gerek yoktur. İlk altı ay gece ve gündüz düzenli emzirilmeli, 6 aydan sonra yavaş yavaş ek gıda tadımlarina başlanabilir.

3-) Bebekler doğduktan kısa süre sonra göbekleri kuruyup düşecektir. Göbek düşmeden banyo yaptırılmamalıdır. İlk banyosunu göbek düştükten bir gün sonra yaptırarak bebeğin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gün aşırı yapılacak olan banyolar bebeklere iyi gelecektir. Bebek cildinin kuru olduğu görülürse sık banyo yaptırılmamalıdır.

4-) Bebeklerin altlarının sık sık değiştirilmesi önemlidir. Bebek uyandığında ve beslenme öncesinde altının kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gerekir. Altı temiz olmadığında huzursuz olacak ve beslenme anında rahatsız olacaktır. Bebeğin altının temiz olabilmesi için, ıslak pamuk ya da silme bezleri ile temizleyebilirsiniz. Kirli alt uzun süre değiştirilmediğinde pişik oluşumuna neden olacaktır. Pişik durumlarında da bebekler için özel pişik kremi kullanmalısınız.

5-) Tırnak bakımı da bebeklerde önemlidir. Uzamış tırnakları ile gözüne zarar verebilir ve çizilmelere neden olabilir. Bunun için bebek tırnak makası ile düzenli olarak kesilmelidir.

6-) Bebeklerin rahat edebilmesi için uyuturken yatma pozisyonunu iyi ayarlamalısınız. Yatarken yorganını göğüs hizasına kadar örtmeli ve başının açık kalmasını sağlamalısınız. Bebek yatağında yumuşak oyuncaklar olmamasına dikkat etmelisiniz.

7-) Yeni doğan bir bebek için bulunulan ortamın oda ısısına dikkat edilmelidir. Ortam ısısı 20 veya 22 derece olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: