Anarşizm/Anarşi Nedir ? » CixMAN

Anarşizm/Anarşi Nedir ?

Anarşizm, kökleri oldukça eskiye dayanan bir felsefi düşünce biçimi olsa da, modern bir siyasal ideoloji olarak 19. yüzyılda ortaya çıkmıştır.
Devletin gereksiz ve hatta zararlı olduğu fikrine dayanan Anarşist düşüncede amaç, efendinin ve egemenin olmadığı bir yaşayış biçimi inşa etmektir. Anarşist felsefe, devletin ortaya çıkmadığı, insanların özgür ve eşitçe yaşadığı bir tür ‘altın çağ’ anlayışına dayanır. Bu anlayışa göre tüm sorunların ve mutsuzlukların oluşmasının temelinde devletin varlığı yatar.

Anarşist düşünce bu varsayımdan hareketle, başta devlet olmak üzere her türlü otorite ve iktidara karşı çıkar. Anarşizme göre bu otoriteler ortadan kaldırılmalı ve bireylerarası ilişkilerde özgür iradeye dayanan ilişkiler hâkim olmalıdır.
Özgür bireylerin tamamen kendi özgür iradelerine dayalı olarak kuracakları toplumsal ilişkiler, insanlığı özgür, mutlu ve bağımsız yapacaktır. Bu bağlamda anarşizm, yukarıdan aşağıya merkezi bir örgütlenmeyi değil, bireylerin özgür iradesine dayanan bağımsız ve yerel örgütlenme biçimlerini öngörmektedir.

2 Comments

  1. Hi Dear, are you genuinely visiting this web site regularly, if so
    after that you will absolutely obtain fastidious experience.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: