Bu Yıl Yaşanacak Güneş Fırtınasından Dünya'mız Etkilenebilir » CixMAN

Bu Yıl Yaşanacak Güneş Fırtınasından Dünya’mız Etkilenebilir

NASA’nın zaman sürekli galaksimizde meydana gelen çeşitli olaylara yönelik uyarılar yaptığı biliniyor. Özellikle Güneş’te meydana gelen patlama olayları sonucu oluşan fırtınalar tüm galaksiyi etkilediği gibi Dünya’mızı da etkileyebiliyor. Bu alanda sürekli araştırmalar yapan NASA, bu yıl yaşanması muhtemel bir Güneş fırtınasına karşı uyardı.
Yapılan araştırmalar yaklaşık 10 yılda bir Güneş’te büyük değişimler gerçekleştiğini ortaya koyuyor.
NASA’nın Güneş fırtınaları üzerine yaptığı araştırmalar bu yıl içerisinde Güneş’in minimum evrede olacağını ve fırtına olasılığının en üst seviyeye çıkacağını ortaya koydu.
Yaşanması muhtemel bu durum sonrası Dünya genelinde bölgesel güç kesintileri yaşanabileceği ifade ediliyor.
NASA araştırmacısı Dean Pesnell, Güneşin doğal yaşam döngüsünde bu patlamaları sıkça görüyoruz. Güneş fırtınaları, gezegenlerin çevrelerinde olumsuz etkilere sebep olabilir fakat bu doğal bir olay.” diye konuştu.

Dünya’mıza Etkileri Nelerdir ?
Güneş’te yaşanan fırtınaların göçmen kuşların rotalarında değişikliğe neden olabilecek. Dünya’mızı doğrudan etkileyecek bu doğa olayı sonrası, hava durumu tahmin sistemleri, navigasyon sistemleri ve kitlesel iletişim araçları kullanılmaz hale gelebilir. Yaşanması muhtemel bu doğa olayı ayrıca uzayda görev yapan astronotları da etkileyebilir.
NASA’nın yaptığı araştırmalara göre 2020 yılı Güneş fırtınaları açısından riskli yıllar olarak değerlendiriliyor. Konuyla ilgili yetkililer araştırmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: