Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı ? » CixMAN

Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı ?

Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış olan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal haklar konusunda elde ettikleri başarıları kutlanmaktadır. 


ABD’nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasında çok ağır şartlar içerisinde, kadınlar, 16 saat çalışarak ve buna karşılık düşük maaşlar verilmesi gibi nedenlerden dolayı çalışamaz duruma gelmişti. Daha iyi şartlarda ve  emeklerinin karşılığını almak için 40 bin dokuma işçisi greve başladı; ancak polisin işçilere saldırması, onları fabrikaya kilitlenmesi, şüpheli bir yangının ortaya çıkması ve fabrikanın önüne kurulan barikatlar gibi sebeplerden dolayı insanların kaçamaması nedeniyle 129 kadın işçi yanarak feci bir şekilde can verdi.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911 yılında İsviçre, Almanya ve Avusturya’da anıldı.
Türkiye’de ise ilk kez, 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest

%d blogcu bunu beğendi: